W chwili obecnej nie musimy w bankach decydować się jedynie na lokaty. Jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy skorzystać z bardzo atrakcyjnych ofert kont oszczędnościowych. Na czym polega ich rola? Czy faktycznie są aż tak skuteczne? Przyjrzyjmy się temu dokładniej.
Konto oszczędnościowe – nie ma to jak skuteczne oszczędzanie
Konto oszczędnościowe jest opcją bardzo elastyczną. Pomaga nam zaoszczędzić, ale jednocześnie nie zamraża naszych pieniędzy tak, jak to jest w przypadku lokat. Jeśli sytuacja finansowa zmusi nas do wybrania części odłożonych pieniędzy, raz w miesiącu możemy wybrać dowolną kwotę bez żadnych dodatkowych opłat w oddziale naszego banku. Należy także wspomnieć o tym, że wypłacając pieniądze, nigdy nie tracimy uzbieranych już odsetek, co nie jest niestety możliwe w przypadku lokaty. Samo otworzenie i prowadzenie takiego konta nic nas nie kosztuje. Średnie oprocentowanie na koncie oszczędnościowym wynosi w tym momencie ok. 4%. W zależności od banku odsetki mogą być naliczane raz w miesiącu bądź nawet codziennie.
Dzięki stałemu dostępowi do Internetu mamy pełną kontrolę nad naszymi pieniędzmi. Bez problemu możemy sprawdzać, w jakim tempie kwota na naszym koncie wzrasta. Ponadto konta oszczędnościowe są bezterminowe – w przeciwieństwie do lokat, których termin w końcu mija. Po prostu – decydując się na konto mamy pewność, że pieniądze mogą tam leżeć tyle czasu, ile tylko my będziemy chcieli. Dodatkowym plusem jest to, że w każdej chwili możemy na takie konto wpłacić dodatkową ilość pieniędzy, co bardzo pozytywnie wpływa później na ich wzrost.
Konto oszczędnościowe jest doskonałym połączeniem zwykłego konta osobistego i lokaty. Na dzień dzisiejszy opcja ta jest dużo bardziej opłacalna i zdecydowanie częściej wybierana przez Klientów placówek bankowych. Człowiek w tych czasach potrzebuje pieniędzy cały czas, stały dostęp do nich umożliwia właśnie konto oszczędnościowe, które dodatkowo pomnaża nasze pieniądze. Zdecydowanie jest to produkt na miarę potrzeb człowieka XXI wieku.
Najlepsze dla Ciebie konto bankowe ?
Wybór banku, w którym chcemy otworzyć konto bankowe często bywa trudnym zadaniem, tym bardziej, że mamy do wyboru kilkadziesiąt banków. Z jednej strony duża konkurencja na rynku bankowym sprawia, że oferty banków są coraz bardziej atrakcyjne, ale z drugiej strony w nawale reklam i promocji trudno wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. A bywa tak, że najtańsze konto bankowe jest dla każdego kontem w innym banku.
Konto bankowe powinno być dopasowane do Twoich potrzeb, więc bank, który wybrał Twój sąsiad niekoniecznie jest idealny dla Ciebie. Zatem porównując oferty banków rozpatruj je pod kątem swoich potrzeb, wymagań czy stylu życia: sposobu płacenia rachunków i opłacania zakupów. Na przykład, jeżeli chcesz często wypłacać pieniądze z bankomatu to wybierz konto, w którym nie ma prowizji za wypłaty, czy taki bank, który bez prowizji umożliwia wypłatę z wszystkich bankomatów w kraju. Przeciwnie, jeżeli preferujesz osobisty kontakt to najlepszy dla Ciebie będzie bank, który ma wiele placówek w Twojej okolicy.
Na pewno nie wszyscy konsumenci w chwili zakładania konta bankowego potrafią ściśle określić swoje potrzeby i to, jakie usługi będą im potrzebne w przyszłości. Wybierając konto bankowe trzeba zatem wziąć pod uwagę kilka kryteriów.
Koszt prowadzenia rachunku bankowego – jedno z najważniejszych kryteriów. Porównaj oferty banków biorąc pod uwagę nie tylko opłatę za samo prowadzenie konta, ale i opłaty dodatkowe oraz prowizje np. opłaty za przelewy bankowe, prowizje za wypłaty pieniędzy z bankomatu, opłatę za posiadanie karty debetowej. Może się zdarzyć, że bank, który ma najniższą opłatę za prowadzenie konta to po wliczeniu innych opłaty, będzie mieć dużo wyższy koszt rzeczywistego prowadzenia rachunku niż inne banki. Przybliżoną sumę opłat dodatkowych i prowizji otrzymamy, jeżeli policzymy, ile mniej więcej będziemy robić w miesiącu przelewów, wypłat, wpłat itp.
Oprocentowanie konta bankowego – przeważnie zwykłe rachunki nie są oprocentowane. Przeważnie im niższe opłaty za prowadzenie konta, tym oprocentowanie konta niższe. I odwrotnie – może się zdarzyć, że wyższy koszt prowadzenia rachunku idzie w parze z większym oprocentowaniem. Warto to sprawdzić. Jeżeli chcesz założyć rachunek oszczędnościowy lub lokatę porównaj oprocentowanie banków w zależności od okresu, na jaki chcesz ulokować na niej swoje oszczędności. Wiadomo, im wyższe oprocentowanie tym atrakcyjniejsza oferta.
Usługi dodatkowe dołączone do konta bankowego – podnoszą one atrakcyjność rachunku w danym banku, o ile usługi dodatkowe są nam w ogóle potrzebne. Mowa tu o lokatach, rachunkach oszczędnościowych, kartach kredytowych, funduszach inwestycyjnych, ubezpieczeniach, możliwości gry na giełdzie. I tutaj znowu musimy kierować się własnymi potrzebami, tym bardziej, że dodatkowe usługi są zazwyczaj usługami płatnymi.
Dostęp do konta – atrakcyjność konta bankowego podnosi wieloraki dostęp do rachunku, a więc przez Internet, telefon komórkowy, pocztę i placówkę banku. I tutaj też powinniśmy kierować się swoimi potrzebami. Na przykład, jeżeli nie zamierzamy opłacać rachunków przelewami przez Internet to wybierzmy taką ofertę, która nie nakłada na nas tych kosztów.
Lokalizacja placówek banku i bankomatów – warto wiedzieć, ile placówek danego banku i bankomatów znajduje się w naszym mieście, w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy czy w centrach handlowych. Swobodny dostęp do środków ułatwi nam codzienne funkcjonowanie i pozwoli oszczędzić czas.
Sesje przelewów bankowych – każdy bank w określonym czasie księguje wpływy na rachunki i realizuje przelewy wychodzące. Jeżeli zamierzasz często przelewać środki wybierz bank, który wykonuje te operacje w godzinach odpowiednich dla Ciebie.
Pamiętaj też, że wybór konta bankowego nie jest wyborem na całe życie, a bank możesz zmienić niemal w każdej chwili! Wzbieraj więc taki bank, który sprosta Twoim codziennym potrzebom i wymaganiom. Zasługujesz na to, co najlepsze dla Ciebie!