Jakie są rodzaje ubezpieczeń samochodowych?

Jakie są rodzaje ubezpieczeń samochodowych?

Aktulności Prasóweczki Prasówki

Polski rynek ubezpieczeniowy jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rynku finansowego. Związane jest to, między innymi, z obowiązkowymi ubezpieczeniami odpowiedzialności cywilnej pojazdów, ale też z innymi odmianami zabezpieczania się posiadaczy aut przed powstałymi szkodami. Przydatną wiedzą jest znajomość wszystkich rodzajów ubezpieczeń samochodowych, dlatego aby Państwu ułatwić rozeznanie w tej kwestii specjalnie dla Państwa przygotowane zostało poniższe zestawienie sześciu ich rodzajów.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń samochodowych?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Jedynym ubezpieczeniem obowiązkowym związanym z samochodami w naszym kraju jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Dotyczy ono za każdym razem samochodu, a nie osoby fizycznej. Podlegają mu więc wszyscy kierowcy, którzy korzystają z ubezpieczonego auta. W przypadku, gdy dojdzie do kolizji bądź wypadku spowodowanego z winy kierowcy, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ma za zadanie pokryć wszystkie szkody. Zarówno materialne (na innym pojeździe), jak i koszty leczenia, czy odszkodowania które związane jest z uszkodzeniem ciała kierowcy bądź pasażerów innego pojazdu. W przypadku tego ubezpieczenia możemy liczyć na bardzo duże zniżki, jeśli pojazd ma bezszkodową historię jazdy. Im jednak więcej wypadków spowodowanych z naszej winy, tym stawki ubezpieczeniowe będą wyższe. Musimy też pamiętać, że brak aktualnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wiązać się może z dużo wyższymi kosztami niż cena samej polisy.

Ubezpieczenie Auto Casco

Bardzo przydatnym, aczkolwiek kosztownym rodzajem ubezpieczenia jest też Auto Casco. Ta forma ubezpieczenia zapewnia nam odszkodowanie w przypadku uszkodzenia naszego pojazdu lub jego kradzieży. Zazwyczaj kształt umowy możemy dość swobodnie ustalić z ubezpieczycielem dodając lub ograniczając niektóre opcje szkodowe. Uwzględnione może zostać między innymi uszkodzenie pojazdu poprzez zderzenie z innymi pojazdami, dzikimi zwierzętami, czy nawet kradzież naszego pojazdu. Musimy też pamiętać o tym, że każda wypłata z ubezpieczenia Auto Casco wiązać się będzie z wyższą składką w przyszłości, z tego powodu niektóre uszkodzenia pojazdu warto naprawiać samodzielnie – zwłaszcza, gdy nie są one kosztowne, bo zwyżka w ubezpieczeniu może być bardzo wysoka.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie obejmuje wszystkich szkód, które mogą być związane z podróżą. Do tego służy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). W jego ramach zarówno kierowca, jak i pasażerowie są ubezpieczeni od momentu wejścia do chwili wyjścia z samochodu. Przeważnie uwzględniane są też czasowe postoje podczas podróży. Ten rodzaj ubezpieczenia ma za zadanie pokryć koszty powstałe w tym czasie na tych osobach. Jeśli więc dojdzie do wypadku, w którym ucierpi nasz pasażer – właśnie z ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków może zostać wypłacone mu odszkodowanie.

Assistance

Ten rodzaj ubezpieczenia związany jest ze zorganizowaniem nam natychmiastowej pomocy w razie wypadku lub uszkodzenia pojazdu. Często firmy ubezpieczeniowe oferują bardzo podstawowy wariant, w którym mamy bezpłatnie dostępne informacje na temat najbliższych warsztatów, czy możliwość zamówienia (odpłatnie!) lawety. Jednak w wariancie standardowym ten koszt jest już bezpłatny – ponosi go ubezpieczyciel. Opłacony może być nawet koszt dostarczenia nam paliwa w przypadku, gdy go nam zabraknie. Jednak istnieją też rozszerzone warianty tego ubezpieczenia, w których możemy liczyć na samochód zastępczy, zakwaterowanie na czas naprawy pojazdu, czy też zorganizowanie nam przejazdu do miejsca docelowego. Assistance jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym.

Zielona Karta

Zielona Karta jest ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone na posiadaczach innych pojazdów w ruchu zagranicznym. Oznacza to, że wybierając się poza niektóre kraje Unii Europejskiej (dokładnie określa to nasza polisa ubezpieczeniowa) musimy mieć wykupioną zieloną kartę, która jest kontrolowana wraz z innymi dokumentami podczas przekraczania granicy. Jeśli jej nie będziemy posiadać, to nie zostaniemy wpuszczeni na teren obcego kraju. Musimy pamiętać, że Zielona Karta powinna być kupowana wraz z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej – kosztuje nas wtedy kilka czy kilkanaście złotych. Jeśli zdecydujemy się na zakup samej tylko Zielonej Karty, to możemy zapłacić nawet kilkaset złotych. Oczywiście nie jest ona konieczna, jeśli nie planujemy zagranicznych wyjazdów, lepiej jednak zawsze się zabezpieczyć.

Ubezpieczenie szyb

Specjalistycznym ubezpieczeniem oferowanym przez pośredników i firmy ubezpieczeniowe jest też możliwość zabezpieczenia się na wypadek uszkodzenia szyb. Ten specjalny produkt oferowany jest najczęściej podczas zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, jednak możemy zakupić je również osobno. Decydując się na takie rozwiązanie zabezpieczamy się na wypadek wybicia szyby przez złodzieja, czy uszkodzenia jej kamieniem wypadającym spod koła jadącego przed nami pojazdu. Korzystając z ubezpieczenia szyb, w takim wypadku nie tracimy zniżek związanych z polisą od odpowiedzialności cywilnej, co jest niewątpliwą zaletą tego rozwiązania. Zazwyczaj jest ono bardzo tanie i ubezpieczenie szyb możemy zrobić już za kilkadziesiąt złotych rocznie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments